Příprava žádostí OPŽP 2021-2027
Aktuality, akce a tiskové zprávy
null Příprava žádostí OPŽP 2021-2027
Příprava žádostí OPŽP 2021-2027
24. 3. 2022
V OPŽP 2021-2027 bude AOPK ČR administrovat žádosti o podporu v oblasti ochrany a péče o přírodu a krajinu v hodnotě celkových výdajů do 200 tisíc EUR včetně DPH (což činí cca 5 milionů Kč, rozhodný bude kurz eura v době podání žádosti a v době podpisu rozhodnutí o poskytnutí dotace). Tyto projekty budou nově financovány pomocí zjednodušených metod vykazování (ZMV).
Potenciální žadatelé o dotaci mohou své dotazy související s přípravou žádosti zasílat na emailovou adresu: AOPK-dotazy-OPZP21@nature.cz
Zjednodušené metody vykazování
Zjednodušené vykazování výdajů je alternativní metodou pro výpočet způsobilých nákladů projektu oproti metodě skutečně vzniklých nákladů. V případě OPŽP bude žadatel žádat o jednorázovou částku vypočtenou na základě Nákladů obvyklých opatření MŽP.
Žádosti budou registrovány přes Jednotný dotační portál Ministerstva financí, vygenerovanou podepsanou žádost a podklady (projektovou dokumentaci, vyjádření orgánů státní správy aj.) žadatel doručí na příslušné Regionální pracoviště AOPK ČR.
V případě úspěchu projektu v hodnocení a po jeho následné realizaci bude projekt zkontrolován manažerem projektu, který ověří splnění jeho cílů stanovených v rozhodnutí o poskytnutí dotace. Výhodou ZMV je, že příjemce není povinen dokládat skutečné výdaje na základě finančních dokladů a nepředkládá doklady k veřejným zakázkám ke kontrole poskytovateli dotace.
AOPK bude administrovat níže uvedená opatření, jejich podrobnější specifikaci můžete nalézt v Pravidlech pro žadatele a příjemce pro období 2021-2027, která jsou již zveřejněna na stránkách www.opzp.cz. Do konce dubna tohoto roku bude na webových stránkách AOPK ČR zveřejněna základní příručka týkající se právě projektů financovaných formou ZMV. V průběhu první poloviny roku 2022 budou také probíhat semináře organizované regionálními pracovišti AOPK ČR.
Specifický cíl 1.3 Podpora přizpůsobení se změnám klimatu, prevence rizika katastrof a odolnosti vůči nim s přihlédnutím k ekosystémovým přístupům
- 3.1 tvorba nových a obnova stávajících přírodě blízkých vodních prvků v krajině včetně intravilánu
- 3.2 tvorba nových a obnova stávajících vegetačních prvků a struktur, včetně opatření proti vodní a větrné erozi
- 3.3 úprava lesních porostů směrem k přirozené struktuře a druhové skladbě za účelem posílení jejich stability
- 3.4 zakládání a obnova veřejné sídelní zeleně
- 3.5 odstranění či eliminace negativních funkcí odvodňovacích zařízení v krajině
- 3.8 zpracování studií a plánů (studie systémů sídelní zeleně, územní studie krajiny, plán územního systému ekologické stability)
Specifický cíl 1.6 Posilování ochrany a zachování přírody, biologické rozmanitosti a zelené infrastruktury, a to i v městských oblastech, a snižování všech forem znečištění
- 6.1 péče o přírodní stanoviště a druhy, opatření na podporu ohrožených druhů
- 6.2 péče o chráněná území (přírodní dědictví)
- 6.4 Omezení šíření invazních nepůvodních a expanzivních druhů
- 6.7 Osvětové a informační aktivity a návštěvnická infrastruktura sloužící k zvýšení povědomí o problémech biologické rozmanitosti, problémech konkrétních chráněných území a usměrnění jejich návštěvníků